تبلیغات
اکواریوم کاسپین - سگ

نکاتی در مورد خرید سگ در ایران


1- برای خرید سگ ابتدا باید در مورد خصوصیات نژادی سگ ها مطالعه کافی داشته باشید و از دامپزشکان مجرب در زمینه حیوانات خانگی مشاوره بگیرید تا بهترین نژاد را متناسب با نیاز خود تهیه نمایید.
۲- از مکانی خرید نمایید که اصول بهداشتی در آن جا کاملا رعایت شده باشد و واقعا زیر نظر دامپزشک باشد و تمامی دامپزشکان دارای کارت شناسایی و مهر مربوطه می‌باشند.
۳- هیچگاه به شناسنامه بهداشتی ارایه شده از سگ فروشی‌ها اکتفا نکنید زیرا در قریب به اتفاق این مراکز به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها واکسیناسیون و درمان ضد انگلی انجام نمی‌گردد و لذا هر وقت سگی خریدید واکسیناسیون کامل و درمان ضد انگل حیوان را حتما انجام دهید و سهل انگاری ننمایید.
۴- حتما اطلاعاتی را در مورد تعیین سن سگ کسب نمایید تا سگ‌های پیر را به جای سگ جوان یا سگ بالغ با جثه کوچک را به جای توله به شما ندهند.
۵- سگ‌ها معمولا تا یک سالگی از نظر جسمی و جنسی بالغ می‌شوند و ادعای اینکه سگ پس از این سن باز هم رشد می‌نماید کاملا اشتباه است و برخی برای فروش سگ‌های کوچک جثه خود با سن بالا این ادعا را می‌نمایند که مثلا سگ تا ۲ سالگی یا بیشتر رشد می‌کند.
۶- اگر نژاد خاصی را انتخاب کردید باید اطلاعات کافی راجع به استانداردهای نژادی آن نژاد را داشته باشید تا سگ ناخالص را به جای سگ اصیل به شما نفروشند مثلا وجود لکه سفید رنگ در سگ‌هایی مانند ژرمن شپرد و دوبرمن یا روت‌وایلر دلیل بر ناخالصی حیوان است.
۷- اگر سگی در سن حدود ۱۰ ماهگی با بالا نشانه ای از نگهبانی نداشته باشد و اصطلاحا بازیگوش باشد در آینده سگ نگهبان خوبی نمی‌شود و ارزش خریدن ندارد.
۸- سگ فروش‌ها در مواردی سگ دو رگه خود را با عنوان یک نژاد خاص می‌فروشند، مانند شیتزو-تریر یا پکینوا یا ژرمن-دوبرمن که این نژادها به هیچ عنوان ثبت شده نیستند.
۹- در حال حاضر تمامی سگ فروش‌ها وارد کننده سگ از خارج شده اند!!!
۱۰- در حال حاضر حدود ۹۵ درصد سگ فروش‌ها ادعای واردات سگ از خارج از کشور و از کشورهایی مانند اوکراین و روسیه یا ارمنستان و اخیرا از کشورهای اروپایی را دارند که کذب می‌باشد مثلا بارها دیده شده که سگ فروش‌ها توله‌هایی را به صورت یکجا و با قیمت نازل از افرادی که سگ نر و ماده مولد دارند می‌خرند و سپس اگر از نظر خصوصیات نژادی توله‌ها قابل قبول باشند آنها را به چندین برابر قیمت و به عنوان سگ وارداتی می‌فروشند و توجه داشته باشید در برخی موارد حتی ارایه شناسنامه خارجی (پاسپورت) و یا برگه سلامت (پاپی کارت) دلیلی بر وارداتی بودن سگ نیست. به عنوان مثال سگ ژرمن شپردی را به علت بیماری به کلینیک ما به همراه شناسنامه خارجی ارجاع دادند، با مشاهده برچسب‌های واکسن در بخش واکسیناسیون دیده شد که این برچسب‌ها مربوط به واکسن‌های گربه می‌باشد که با ارسال شناسنامه به دارالترجمه معلوم شد که شناسنامه متعلق به یک گربه بوده است.
سگ‌های وارداتی همگی باید خالکوبی به اصطلاح تاتو داشته باشند که تاتو عبارتست از یک کد شامل تعدادی حروف و اعداد ولی متاسفانه برخی افراد سودجو با تهیه سوزن مخصوص و شابلون اقدام به خاکوبی در ناحیه کشاله ران یا داخل گوش می‌نمایند.
در مواردی دیده شده است که برخی افراد به عنوان واردکننده برخی سایت‌های خارجی را در حضور شما باز می‌کنند و می‌گویند که از این سایت هر سگی را که بخواهید برایتان می‌آوریم ولی متآسفانه عکسی به شما نشان می‌دهند ولی سگ دیگری به شما تحویل می‌دهند و می‌گویند که مثلا آن عکس را یک عکاس حرفه‌ای گرفته است و این همان سگ است.
حال اگر فروشنده واقعا واردکننده باشد برای خرید بهترین توله و از هر نژادی حداکثر حدود ۵۰۰ هزار تومان می‌پردازد و برای اینکه چندین برابر از شما پول بگیرد هزینه‌هایی مانند هزینه آژانس در خارج از کشور- هزینه صدور شناسنامه بهداشتی و صدور مدارک خروج - گاها رشوه به شخص ثالث برای خرید سگ مورد نظر- هزینه گمرکی و قرنطینه راهم به قیمت سگ اضافه می‌کنند.
در هر صورت باید سگ را در فرودگاه تحویل بگیرید و در نظر داشته باشید که هر سگ وارداتی لزوما اصیل و عالی نیست و خلوص نژادی سگ مهم است نه وارداتی بودن سگ.
۱۱- به ویترین سگ فروشی‌ها زیاد دقت نکنید، چون در بسیاری از موارد دیده شده که در کنار یک جفت سگ مولد اصیل سالانه حدود ۱۰۰ عدد توله از همان نژاد را می‌فروشند و شما هم به امید اینکه این توله هم شبیه آن سگ‌های مولد شوند فریب می‌خورید.

راه برای خوش آمد گویی به سگی که از پناهگاه آمده

سگی را که از پناهگاه به خانه آورده اید درست مثل یک بچه 2 ساله مورد محبت قرار دهید و باز مثل یک بچه 2 ساله از او توقع داشته باشید، تا بتوانید یک رابطه دوستی عمیق را در کمترین زمان ممکن با او برقرار کنید. Jean Smith مسئول امور مرکز نجات بخشی سگهای نژاد کالی در کارولینا میگوید: این نکته که به او (سگ) بفهمانیم که اینجا خانه اوست و او قرار نیست که از اینجا برود، بسیار مهم است.
در اینجا ما با کمک متخصصین، 10 نکته اساسی را برای این منظور آماده نموده ایم:

سگ خود را بشناسید

* "تا حد امکان از مسئولین پناهگاه یا مرکز نجات بخشی، در مورد رفتار سگ مورد نظرتان و یا عادات روزانه اش سوال بپرسید و اطلاعات کافی را بدست آورید" بEmma Parson رئیس مرکز نجات بخشی گلدن ریتریور یانکی در این زمینه می افزاید : "ادامه دادن تغذیه، ورزش و نظافت سگ طبق عادات معمولش در خانه جدید، به او اعتماد بنفس میدهد.

وظایف نگهداری از سگ و محدودیت های سگ در خانه را از اول به اطلاع همه اعضا خانواده برسانید

* این وظایف شامل : چه کسی سگ را برای قدم زدن، بیرون میبرد، چه کسی به سگ غذا میدهد ،میشوند، همچنین بخشی از خانه یا لوازم را که خارج از محدوده چهارپایان هستند را نیز مشخص کنید. بررسی کنید که آیا وظایف بدرستی انجام میشوند یا قوانین اجرا میگردند یا خیر.

مراقب سلامت سگ باشید

* Lorry Blackburn توصیه میکند که "سگ را برای آزمون های دامپزشکی نزد متخصص مربوطه برده و نسبت به شناسائی و درمان بیماریهای انگلی هم اقدام کنید.جامعه انسانیت ایالات متحده توصیه میکند تا نسبت به عقیم و یا نابارور کردن سگ خود اقدام کنید تا نسلهای آینده سگ شما در خطر ابتلا به سرنوشت والدین خود قرار نگیرند و سر از پناهگاه در نیاورند.

زیاد سخت نگیرید

* Parson به شما توصیه میکند که در طول یک تعطیلات چند روزه نسبت به آوردن سگ از پناهگاه به خانه اقدام کنید و در یکی دو روز اول او را به حال خود گذاشته و فقط به صورت بسیار جزئی او را به دیگر اعضا خانواده معرفی کنید، در مورد آشنایی با دیگر حیوانات موجود در منزل هم، بدون عجله و با حوصله، آنها را به سگ جدید معرفی کنید.

به او حس امنیت را القا کنید

* " اگر سگ عادت به خوابیدن در قفس دارد، پس قفس را در اختیارش قرار دهید، چون سگ در آنجا احساس امنیت بیشتری میکند"

نسبت به ادرار او در منزل حساس نباشید

* فرض کنید که سگ نمیداند چطور در منزل باید کار خود را انجام دهد، هر چند ساعت یکبار او را بیرون ببرید تا از اتفاق جلوگیری کنید، همچنین سعی کنید تا حالات سگ برای نشان دادن نیاز به بیرون رفتن را بفهمید. Parson در این زمینه میگوید: سخت نگیرید، سگ جدید که نمیداند کدام در به بیرون میرود.

راه بروید، ننشینید

* سگها دوست دارند با شما راه بروند یا بدوند. این کار نه تنها سلامت آنها را تضمین میکند، بلکه روابط میان شما و او را هم محکمتر میکند.

با هم به کلاس بروید

* باهم به کلاسهای آموزشی سگها بروید، حتی اگر سگ فرمانها را هم میداند، اما جامعه انسانیت آمریکا معتقد است که این حضور مشترک در کلاس، شما را بهم نزدیکتر میکند.

او را با افسار، بیرون ببرید

* در آزاد گذاشتن سگ در محیطهای باز مثل پارک، عجله نکنید. دویدن دنبال او، فرار را به نوعی بازی برای سگ تبدیل میکند. پارسون میگوید "وقتی افراد به درستی سگ خود را مدیریت میکنند، سگ هم به طور خودکار تابع قوانینی میشود که از آنها خواسته میشود"

صبور باشید

* در آخر، با صبر و حوصله تمام با سگ جدید که از پناهگاه آورده اید برخورد کنید، به او وقت بدهید تا با زندگی جدیدشسازگار شود. درست مثل انسانها، با وقت گذراندن با یکدیگر میتوانید امکان برقراری یک رابطه شاد و همیشگی را تسهیل کنید.

نام‌های ایرانی با حرف آ برای سگ ایرانی


آبتن (آبْ. تنْ): لطیف تن، ظریف کسی که بدنی به لطافت و روشنی آب داشته باشد.
آبنوش: زنی در مجموعه ویس و رامین، نوشنده آب، دوستدار روشنایی
آبید (آ.بی.دْ): شرر، شراره، آتش، جرقه (آییژ، آییژک، آییژه، آبیز، ابیز، ابیزک) هم گفته شده.
آبیژ (آ.بی.ژْ): شراره، اخگر
آتور (آشوری): آشور۷ سرزمین آشور
آتون: زنی که دختران را درس بدهد و کارهای دستی به آنها بیاموزد، به‌معنای: زهدان هم آمده
آتی: آینده
آتیس (آ.تی.سْ): نام فرشته نگهبان گیاهان و نماینده سرسبزی و طراوت
آدان (کردی): سودمند
آدُخت: از نام‌های رایج زرتشتیان
آران (آ.را.نْ): روستایی است در حوالی کاشان، سرزمینی در شمال غربی ایران و مغرب دریای خزر در قفقاز که روس‌ها آن را آذربایجان شوروی نام داده‌اند- در زبان ترکی
آرتا: از نام‌های باستانی (مقدس، شاد، سرفراز)- نام فرزند هیستاسب هخامنشی
آریافر: دارنده فر و شکوه آریایی
آرون: صفت خوب، خوی خوش، سرشت نیکو
آساره (لری) «آ.سا.رَه (رِه)»: ستاره
آسایا: سایه
آسو (کردی): افق، روشنایی
آسیم (آ.سی.مْ): بلند مرتبه، عظیم‌الشأن
آسیمن (آ.سی.مَنْ): آسوده، آرام‌‌گرفته
آشار (کردی): پنهان کردن
آفتاب: خورشید، گرمی و روشنی و تابش خورشید
آگرا (لک)(آ.گْ.را): آتش
آگر (لک)(آ.گِرْ): آتش که با شعله همراه باشد
آلا: سرخ، سرخ کمرنگ، صفت از آل- در ترکی بمعنای: دورنگ، سایه روشن، سپید و سیاه
آیران: ایران
آون: آونگ
آوید (آ.وی.دْ): از واژه‌های باستانی، در فرهنگ نامی بمعنای: مشتاق و خواهان
آهو: حیوانی از تیره نشخوارکنندگان، دارای دست و پای بلندو چشمان زیبا، در دویدن و رمیدن معروف است. بمعنای عیب و نقص و خطا هم آمده


سگ تازی

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید