تبلیغات
اکواریوم کاسپین - محل نگهداری همسترهمسترها در شرایط طبیعی لانه‌ای به عمق 1 تا 2 متر در زیرزمین حفر كرده و زندگی خود را در آن سپری می‌كنند . آنها در فصل زمستان در این محل به خواب زمستانی می‌روند . ولی یك همستر خانگی ، در قفس زندگی می‌كند و خواب زمستانی هم ممكن است برای وی معنی نداشته باشد . چرا كه شرایط دما ، نور و ... (كه زمان این خواب را برای وی تعیین می‌كند) با محیط طبیعی‌اش متفاوت است  . با وجود این ، زندگی در قفس بری همستر چندان مشكل نخواهد بود و آنها به مراقبت زیادی نیاز ندارند . با این حال باید برای تأمین رفاه و آسایش وی و كاهش خطرات احتمالی ، شرایط ایده‌آلی را در قفس برایش مهیا سازید  .

طراحی و جنس قفسی كه برای این حیوان خانگی انتخاب می‌كنید باید به گونه‌ای باشد كه آسیبی به وی وارد نسازد و در عین حال قابل جویدن بوسیله حیوان نیز نباشد  .


hamster_house13.jpg


قفس باید از فضای كافی برخوردار باشد و بهتر است كه حداقل به ابعاد 30×50×65 سانتیمتر باشد . در ضمن شكل و طراحی آن باید به گونه ای باشد كه تمیز كردنش براحتی امكانپذیر باشد . استفاده از قفسهای چند طبقه توصیه نمی‌شود . كف قفس را باید از موادی مانند خاك اره ، ماسه نرم و شن و ... بپوشانید تا رطوبت اضافی را جذب كند . بهتر است موادی كه برای بستر استفاده می‌كنید قابل جویدن برای همستر نبوده و ضخامتشان نیز از 7 سانتیمتر كمتر نباشد . از آنجایی كه همسترها حیوانات پر تحركی بوده و عدم تحرك و جنب و جوش موجب افسردگی و ناراحتی آنها می‌شود ، باید اسباب تفریح و بازی آنها را در قفس فراهم سازید . این اسباب بازی می‌تواند شامل سرسره ، حلقه‌های سرگرم‌كننده ، توپ و ... باشد .

ظروف غذا و آب را در گوشه‌ای از قفس و به گونه‌ای ثابت كنید كه محتویاتشان به آسانی نریزد . به یاد داشته باشید كه همسترها حیوانات بسیار تمیزی هستند بنابراین اگر یك محل مناسب در قسمتی از قفس برای دفع و ادرار كردنشان مهیا سازید ، آنها در محل مذكور دفع ادرار و مدفوع خواهند كرد و تمیز كردن قفس ، برای شما راحتتر خواهد بود .


hamster_house9.jpg


محل قفس همستر باید در جایی مناسبی از لحاظ شرایط نور ، دما و ... باشد . برای مثال چون همسترها حیوانات شبكاری بوده و روزها را در خواب سپری می‌كنند و در واقع چشمان آنها برای قرار گرفتن در برابر نور زیاد تكامل نیافته است ، این محل باید به دور از تابش مستقیم آفتاب و نور شدید باشد . از طرف دیگر كاهش زیاد نور و همچنین دما (به زیر 4 تا 5 درجه سانتیگراد) باعث خواهد شد تا حیوان به خواب زمستانی برود . بنابراین اگر دوست ندارید كه همسترتان را در خواب زمستانی ببینید ، باید این مسأله را نیز در نظر داشته باشید . بهترین دما برای نگهداری همستر بین 25 تا 26 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 50 درصد می‌باشد .

نكته دیگری كه در مورد امكانات داخل قفس همستر باید در نظر داشته باشید این است كه چون این حیوانات بطور غریزی تمایل دارند درون سوراخ و حفرات پنهان شوند . بهتر است كه یك قوطی ، یا یك قطعه لوله ای استوانه‌ای درون قفس وی قرار دهید تا در مواقعی كه دوست دارد ، درون آن مخفی شود . به یاد داشته باشید كه موقع زایمان باید فضای بیشتری را برای حیوان مهیا سازید .


hamster_house1.jpg


hamster_house2.jpg


hamster_house3.jpg


hamster_house4.jpg


hamster_house5.jpg


hamster_house6.jpg


hamster_house7.jpg


hamster_house8.jpg


hamster_house10.jpg


hamster_house11.jpg


hamster_house14.jpg


hamster_house15.jpg


hamster_house16.jpg


hamster_house17.JPG

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید