تبلیغات
اکواریوم کاسپین - آشنایی کلی با خانواده طوطی اکلکتوس
   

Eclectus Parrot
طوطی اكلكتوس گونه ای بسیار زیبا و بومی استرالیا است که از جذاب ترین پرنده های زینتی محسوب می شود.
پرنده نر سبز رنگ با منقاری درشت و زرد بوده و ماده آن رنگی زرشكی بسیار زیبا با قسمتهای آبی روی بال و منقاری خوش فرم و مشكی دارد.


طوطی اکلکتوس ماده

   


طوطی اکلکتوس قدرت سخن گویی بسیار بالایی داشته و در تقسیم بندی از لحاظ توان سخن گفتن، سومین طوطی سخن گو در دنیای طوطیان است.
رتبه اول سخن گفتن، طوطی خاکستری (كاسكو) که بسیار با هوش است
رتبه دوم طوطی آمازون Yellow Naped یا پشت گردن زرد
رتبه سوم طوطی اكلكتوس


[تصویر: 300px-Eclectus_roratus-20030511.jpg]
[تصویر: 220px-Status_iucn3.1_LC.svg.png]

تصویر بالا که از سایت ویکی پدیا اخذ شده نشان میدهد که در حال حاظر جمعیت طوطی اکلکتوس در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نگرانی از بابت انقراض یا کاهش شدید تعداد آن در طبیعت وجود ندارد. پس با خیال راحت می توانیم به خرید یک راس از این پرنده زیبا و باهوش جهت نگهداری فکر کنیم.

طوطی اکلکتوس در ایران قیمتی بین 1 تا 3 میلیون تومان داشته و به نذرت یافت می شود.
رژیم غذایی طوطی اکلکتوس كمی شبه به لوری ها و لوری كیتها هست و درصد زیادی از غذای آنها را میوه تشكیل می دهد.
طوطی اکلکتوس تنها طوطی فاقد "گرد طوطی" یا Parrot Powder است.


   


طول: 31 تا 37 سانتی متر
وزن: 375 تا 550 گرم
وزن جوجه های تازه از تخم درامده 16 گرم

تصویری از جوجه طوطی اکلکتوس نر 49 روزه

   


جوجه ها یا پرندگان نابالغ پرهایشان مانند پرندگان بالغ است (ماده ها بیشتر قرمز و نرها بیشتر سبز هستند) اما قسمتهای نهایی بعضی از پرها در نرها ممکن است قرمز و در ماده ها سبز باشد. رنگ منقار بیشتر قهوه ای سیر است که با نزدیک شدن به سمت نوک منقار بالایی و منقار پایینی در بعضی پرندگان با قهوه ای روشنتر یا زرد نارنجی همراه می شود.
عنبیه چشم مایل به خاکستری بوده و بلوغ جنسی و تغییر رنگ منقار در نرها در حدود ۳ سالگی و در ماده ها اندکی زودتر اتفاق می افتد.

خاستگاه: استرالیا، کیپ یورک، گینه نو، تقریبا در سراسر منطقه به جز نواحی مرتفع کوهستانی، اندونزی جزایر ملوکا (شامل امبونیا، بورو، سرام)، سومبار در جزایر سوندای کوچک، تانیمبار، جزایر ارو و کای، جزایر ادمیرالتی و از مجمع الجزایر بیسمارک به سمت شرق تا جزایر سلیمان.
پراکندگی: در بیشتر انواع نواحی جنگلی یافت می شوند.

پرورش طوطی اکلکتوس تا دهه ۱۹۶۰ بندرت صورت می گرفت، از آن پس به اندازه کافی موجود می باشد. میزان تلفات در میان اکلکتوس های وارداتی زیاد است اما امروزه خوشبختانه تقریبا کل تقاضای داخلی توسط پرنده های پرورشی تامین می شود.


طوطی اکلکتوس ماده هنگام نوشیدن آب میوه

   


تعداد تخمها: 2 و به ندرت 1
زمان خوابیدن روی تخم ها: 28 تا 30 روز
مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه: حدود 11 هفته ماده ها که پیوسته در حال لانه سازی هستند به طور متوالی از چندین تخم مراقبت می کنند. بلافاصله پس از انقضای موعد از تخم درامدن تخم های ناموفق را می شکنند. دست کم 7 زیرگونه شناخته شده است که فقط 3 گونه آنها در پرورشگاه های پرندگان وجود دارد:
نژاد اسمی E.r.vosmaeri جزایر ملوکای جنوبی
e.r.polychloros جزایر پاپوای غربی و جزایر تروبرواند و مجمع الجزایرهای دانتر کاستو و لوئیسیاد.
ماده های دو زیر گونه e.r.cornelia سومبا و e.r.riedeli جزایر تانیمبار کاملا قرمز هستند و در دو خیلی به ندرت در پرورشگاه پرندگان یافت می شوند.
   


   


اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید