تبلیغات
اکواریوم کاسپین - نحوه نگهداری و تكثیر گورامی كاذبی
پنجشنبه 3 آذر 1390  03:32 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

گورامی کاذبی نر آماده

نام : گورامی کاذبی

زیستگاه اصلی : سوماترا و تایلند

اندازه : 30 سانتی متر

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما = 28- 25 درجه سانتی گراد – PH = 6.8

تانک مورد نیاز : حداقل 50 لیتر

غذا : همه چیز خوارگورامی ها یکی از متنوع ترین خانواده های ماهی ها به شمار می روند که وجود گونه ها ، شکل ها و رنگ های مختلف آنها سبب این تنوع شده است .

گورامی کاذبی یکی از فراوانترین گورامی ها به شمار می رود که علاوه بر نگهداری آسان ؛ به راحتی قابل تکثیر است .

یکی از جذابترین مشخصه های آنها در اوردن صدا به هنگام خوردن غذاهای درشت است .

نحوه ی تشخیص جنسیت : باله ی زیرین گورامی نر در انتها ( قبل از مخرج ) نوک تیز بوده که در ماهی ماده هلالی شکل می باشد . جثه ی ماده ها از نرها بزرگتر بوده ( به خصوص در قسمت جلوی بدن ) و تنوع رنگ کمتری نسبت به نر ها دارند .

گورامی نر آماده گورامی ماده شکم پر ( تخم دار

نحوه ی تکثیر : برای تکثیر آنها می توان تعدادی گورامی نر و ماده ( به نسبت 4 به 3 ) را در یک تانک قرار داد تا پس از انتخاب جفت ، آماده ی تخم ریزی شوند .

رنگ بدن گورامی نر در هنگام آماده بودن تیره می شود و در روی آب ( عموماً در یکی از کنجهای تانک ) با دهان حباب درست می کند که پس از مشاهده ی چنین علامتی گورامی نر و ماده ی شکم پر ( تخم دار ) را به یک تانک حداقل 40 لیتری منتقل کنید و به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی و هر 10 لیتر یک قطره ضد قارچ  در آب بریزید تا برای تخم ها مشکلی از لحاظ بیماری به وجود نیاید .

گورامی نر آماده در حال ساختن حباب

اما در روز تخم ریزی ؛ رنگ ماهی ماده هم همانند نر تیره می شود و پس از در هم چرخیدن ( مانند یک توپ تیره می شوند ) گورامی نر تخم ها را از شکم ماده بیرون می کشد و تخم ها که از آب سبک تر می باشند روی آب می روند .

گورامی نر در حال آماده کردن ماده برای تخم ریزی گورامی ها حدود نیم ساعت قبل از تخم ریزی

پس از اینکه گورامی ماده به طور کامل تخم ریزی کرد ، باید آنرا به تانک دیگری منتقل کرد ، چون علاقه ی زیادی به خوردن تخم ها دارد .

اما پس از انتقال کامل تخم ها به روی آب ، گورامی نر آنها را در دهان خود حمل کرده و درون حباب هایی که قبلاً روی آب ایجاد کرده بود قرار می دهد تا برای بارور کردن آنها آماده شود .

حباب های حامل تخم ها حباب های حامل تخم ها حباب های حامل تخم ها

گورامی کاذبی نر در حال قرار دادن تخم ها در حباب

نکته : برای اینکه حباب های ساخته شده توسط گورامی نر پراکنده نشوند ، علاوه بر کم کردن فشار پمپ هوا می توان یک کیسه ی نایلون روی آب قرار داد تا گورامی نر حباب ها را زیر آن درست کند . ( حتی می توان مانند شکل زیر عمل کرد : )

گورامی کاذبی نر آماده در حال ساختن حباب گورامی کاذبی نر آماده در حال ساختن حباب

گورامی کاذبی نر آماده در حال ساختن حباب

دو روز پس از بارور کردن تخم ها ، نوزادان به دنیا می آیند که تا حدود یک یا دو هفته گورامی نر از آنها مراقبت کرده و در بیش تر اوقات آنها را در حباب نگداری می کند . اما پس از اینکه بچه های گورامی توانستند به راحتی شنا کنند ؛ گورامی نر را هم به تانک اصلی منتقل کرده و برای تغذیه ی بچه گورامی ها آماده شوید .

تخم گورامی پس از بارور شدن بچه گورامی ها پس از در آمدن از تخم

بچه گورامی ها بچه گورامی ها

برای دریافت یک فیلم از بچه های گورامی اینجا کلیک کنید .

پسورد : www.aqua-quest.ir

تغذیه ی بچه گورامی ها : برای تغذیه باید از غذاهای کاملاً پودر شده استفاده کرد اما یکی از لذیذ ترین غذا ها برای بچه های گیاهخواران خوردن بافت های گیاهی است که برای تهیه ی آن می توان یک برگ کاهو را یک دقیقه در آب داغ قرار داده و سپس به تانک منتقل کرد تا از آنها تغذیه کنند . ( توجه داشته باشید که برای جلوگیری از فساد آن در آب ؛ پس از 2 ساعت کاهو را از آب خارج کنید . )

توجه : بچه گورامی ها در ابتدای تولد بسیار ریز و بی رنگ بوده ( حتی از بچه های زنده زاها هم کوچکترند ) که ممکن است تصور کنید توسط گورامی نر خورده شده اند ، اما هرگز تا زمانی که از وجود نداشتن هیچ بچه ای در تانک اطمینان کامل حاصل نکردید ، گورامی نر را به تانک دیگر منتقل نکنید ؛ تا از بچه ها مراقبت کند .

تذکر : در زمان کوچک بودن بچه ها زیاد به تانک نزدیک نشوید ، چون بسیار مضطرب  هستند و پس از ایجاد کوچکترین استرسی در آب احتمال مرگ آنها وجود دارد .

برای دریافت عکس بچه گورامی ها تا زمان بلوغ روی لینک های زیر کلیک کنید .

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30-31-32-33-34-35-36-37-38-39-40-41-42-43-44-45-46-47-48-49

   


نظرات()   

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید