تبلیغات
اکواریوم کاسپین - دسته ی دوم وسایل سرگرمی آكواریوم
یکشنبه 6 آذر 1390  03:30 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m
نوع مطلب: مبانی آکواریوم ،

دسته ی دوم وسایل سرگرمی

1- مرجان :

بی شک یکی از دلایل اصلی زیبایی اعماق دریا وجود مرجان های مختلف در آن می باشد .

مرجان های زنده در اعماق دریا

اما شما هم می توانید با قرار دادن چند مرجان در کنار سایر وسایل ، محیطی شبیه اعماق دریا را به وجود آورید ؛ با این تفاوت که مرجان های مورد استفاده توسط شما زنده نبوده و خشک شده اند .

مرجان های خشک شده

بهتر است با توجه به نوع ماهی خود از مرجان استفاده کنید ؛ مثلاً در صورت نگهداری از سیچلاید ها ، استفاده از مرجان های تکه ای و سنگی شکل زیبایی بیشتری دارد .

البته در بازار مرجان های مصنوعی زیبایی هم وجود داشته که به رنگ های مختلفی موجودند .

مرجان مصنوعی زیبا

نکته : وجود مرجان طبیعی در تانک موجب افزایش PH آب شده که می توان با استفاده از روش های کاهش PH ، میزان اسیدی بودن آب را متعادل نگهداشت .

2- سنگ :

وجود چند سنگ در کنار سایر وسایل تزئینی و گیاهان می تواند تانک شما را تا حد زیادی به محل زندگی اصلی ماهیان نزدیک کرده و همین ویژگی سبب جذاب شدن تانک شما شود .

رابطه ی سنگ ها و زیبایی تانک

شما با توجه به سلیقه ی خود می توانید شکل سنگ خود را تعیین کنید ولی به طور کلی سنگ های لایه لایه ( صخره ای ) زیبایی بیش تری از سنگ های گرد دارند .

زیبایی سنگ های لایه لایه

سنگ های گرد

روش تهیه : ابتدا به نزدیکترین کوه یا محل طبیعی نزدیک به منزل خود رفته و پس از یافتن سنگ مورد نظر ، آنرا به مدت یک هفته در آب نمک ( به ازای هر دو لیتر یک قاشق چایخوری ) قرار داده و پس از این مدت آنرا به تانک خود انتقال دهید .

نکته : وجود سنگ طبیعی در تانک همانند مرجان موجب افزایش PH آب شده که می توان با استفاده از راه های کاهش آن ،  PH آب را متعادل نگهداشت .

3- چوب طبیعی :

استفاده از تکه های طبیعی چوب در تانک ، چهره ای کاملاً طبیعی به تانک می بخشد . اما هر چوبی را نمی توان در تانک قرار داد و تنها باید از چوبهای رودخانه و برکه هایی که ماهی در آنها یافت می شود ، در تانک استفاده کرد  .

زیبایی چوب طبیعی در آب

نکته : چوب های دریایی را یک روز قبل از استفاده در محلول آب و نمک ( به ازای هر دو لیتر یک قاشق چایخوری نمک ) قرار داده و سپس به تانک انتقال دهید .

ولی در صورتی که به هیچ رودخانه یا آب در حال جریانی دسترسی ندارید ، می توانید با رعایت شرایط زیر از چوب های معمولی در تانک استفاده کنید :

نحوه ی استفاده از چوب طبیعی در تانک : ابتدا شما باید یک یا چند شاخه ی کاملاً خشک شده از درختی مانند انگور را بریده و پس از کندن شاخه های اضافی آنرا در آب به مدت حداقل 3 تا 4 ساعت بجوشانید .  ( حرارت سبب تجزیه ی عامل اسیدی هیدروژن می شود  . )

سپس آنرا به مدت یک هفته مقابل تابش مستقیم آفتاب گذاشته و به مدت یک ماه در آب قرار دهید . ( هر هفته آب آنرا تعویض کنید . )

پس از این مدت می توان چوب را  با آب و نمک شستشو داده و در تانک قرار داد .  

اما چوب استفاده شده در بالا باید در ابتدا کاملاً خشک شده باشد و پس از استفاده به مدت یک سال تعویض شود .

نکته : در هر بار تعویض یا سیفون آب تانک ، چوب را با آب و نمک ضدعفونی کرده و سپس در تانک قرار دهید .

تذکر : دلیل معرفی چوب درخت انگور به این منظور علاوه بر زیبایی ، خشک شدن سریع و دسترسی آسان به آن بوده و می توان از چوب های دیگر هم در تانک استفاده کرد . البته بهتر است از چوب های درختان پر شیره ای مثل کاج استفاده نکنید ؛ چون علاوه بر دیر خشک شدن آنها ، در رنگ آب اثر گذاشته و سبب اسیدی شدن آب می شوند .

چوب انگور در تانک
توجه : وجود چوب طبیعی در تانک سبب پایین آمدن
PH آب شده که باید PH را با روش های دیگر متعادل نگهداشت .

4- تصاویر پس زمینه ی آکواریوم :

یکی از اشتباهات عمده ی ماهیداران استفاده از کاغذ های رنگی در پشت شیشه ی آکواریوم است که علاوه بر کاهش تحرک ماهی هیچ سود دیگری به همراه ندارد . مثلاً استفاده از کاغذ های رنگی زرد سبب کمرنگ شدن رنگ ماهی می شود .

اما می توان با خرید یک عکس زیبا از دریا یا منظره ی دریایی و قرار دادن آن در پشت آکواریوم ، علاوه بر شاداب کردن ماهی خود ، دکوراسیون آکواریوم را هم بر اساس آن تعیین کرد .

یک عکس زیبا برای قرار دادن به عنوان پس زمینه ی تانک

مثلاً ؛ می توان با نگاه به تصویر پس زمینه جای گیاهان و ... را تعیین کرد ؛ علاوه بر این در صورت استفاده از تصویر پس زمینه کمتر نیازی به استفاده از تعداد زیادی وسیله بوده و آن به تنهایی به تانک شما زیبایی می دهد . ( البته بخشی از زیبایی آکواریوم به خاطر وسایل داخل آن میباشد . )

 

   


نظرات()   

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید