تبلیغات
اکواریوم کاسپین - فرشته ماهیان
جمعه 2 دی 1390  12:04 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

فرشته ماهیان بزرگ

فرشته ماهیان بزرگ که اغلب دو جنسه بوده و نمی توان جنس نر و ماده را در آنها از هم تشخیص داد به راحتی با زندگی در محیط آکواریوم سازگار می شوند . فرشته ماهیان بزرگ معمولا با هم گونه های خود رفتاری تهاجمی دارند.

فرشته ماهی آسفور

این ماهی خجالتی را به دلیل رفتار قلمرو طلبی نمی بایست با سایر هم گونه های خود نگهداری کرد و همچنین به آکواریومی با حداقل 350 لیتر گنجایش و صخره های بزرگ با حفره های بسیار جهت مخفی شدن و تغذیه نیاز دارد . این ماهی به مرجان های دارای پولیپ های بلند و صدف ها صدمه وارد می کند ولی می توان از مرجان های پولیپ کوتاه  و مرجان های دارای پولیپ های چسبنده در کنار آنها نگهداری نمود.تغذیه این فرشته ماهی در آکواریوم می بایست شامل انواع غذاهای گیاهی ، گوشتی و غذاهای آماده مخصوص حاوی اسفنج دریایی باشد.

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 40 سانتی متر

خاستگاه : دریای سرخ

خانواده : پوماکانتیده   ( pomacanthidae)

 

 


فرشته ماهی بلورینگ

فرشته ماهی بلورینگ به آکواریومی با حداقل 250 لیتر گنجایش و صخره های زنده بزرگ که دارای حفره ها و مخفیگاه های فراوانی باشد نیاز دارد. بهتر است از نگهداری مرجان ها و صدف ها در کنار این ماهی پرهیز نمایید. فرشته ماهی بلورینگ با توجه به داشتن حالت نیمه تهاجمی پس از سازگار شدن با فضای آکواریوم قلمروطلب می شود. تغذیه بلورینگ می بایست شامل سبزیجات ، گوشت میگو و غذاهای آماده مخصوص باشد . جهت ترغیب این ماهی به تغذیه در آکواریوم جدید از آرتمیای زنده استفاده نمایید.

سطح نگهداری : متوسط

رفتار :  نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 30 سانتی متر

خاستگاه : اقیانوس هند و آرام

خانواده : پوماکانتیده

 

فرشته ماهی بلو فیس

مانند بیشتر فرشته ماهیان بزرگ ، فرشته ماهی بلوفیس نیز دارای ترکیب رنگ بسیار متفاوتی در دوران جوانی و بلوغ است. محیط مناسب برای نگهداری این ماهی بسیار زیبا ، آکواریومی با حجم حداقل 350 لیتر با سنگ های زنده بزرگ و مخفیگاه های فراوان می باشد . فرشته ماهی بلو فیس به مرجان ها و صدف ها آسیب وارد می کند و بهتر است که در آکواریومی بدون حضور مرجان ها نگهداری شود . تغذیه این ماهی می بایست شامل اسپیرولینا ( spirulina  ) ، انواع جلبک های دریایی ، غذای مخصوص فرشته ماهیان ، میگوی منجمد و سایر غذاهای گوشتی باشد . سه بار غذا دادن در طول روز می تواند ایده آل باشد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 38 سانتی متر

خاستگاه : اقیانوس هند و آرام و دریای کورال

خانواده : پوماکانتیده

 

 

فرشته ماهی مجستیک

به اعتقاد بسیاری فرشته ماهی مجستیک زیباترین فرشته ماهی محسوب می شود و به همین دلیل از قیمت نسبتا بالاتری برخوردار است. این ماهی علیرغم خجالتی بودن یکی از آسانترین ماهیان از این رده جهت نگهداری بوده و به آکواریومی با حداقل 250 لیتر گنجایش و دارای صخره های زنده بزرگ جهت یافتن غذا و مخفی شدن نیاز دارد. فرشته ماهی مجستیک در حالت عادی به مرجان های پولیپ کوتاه و یا مرجان های دارای پولیپ های چسبنده آسیبی وارد نمی کند ولی ممکن است سایر مرجان ها و صدف ها را مورد حمله قرار دهد. تغذیه این ماهی می بایست شامل انواع غذاهای گیاهی مانند اسپیرولینا و غذاهای گوشتی مانند میگوی منجمد یا غذاهای آماده مخصوص فرشته ماهیان حاوی اسفنج باشد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 30 سانتی متر

خاستگاه : دریای کرال و اقیانوس هند و آرام

خانواده : پوماکانتیده

 

فرشته ماهی لب ماتیکی

فرشته ماهی لب ماتیکی دارای بدنی به رنگ زرد بوده و یک خال آبی رنگ بر روی پیشانی آن قرار گرفته است . لب های این ماهی نیز آبی رنگ می باشد. همچنین نواری به رنگ آبی تیرهبر روی باله زیرین دیده می شود . نگهداری از این فرشته ماهی در آکواریوم کار مشکلی است زیرا فقط از اسفنجها تغذیه کرده و معمولا به سختی به سایر غذاها عادت می کند و به آکواریومی با حداقل 250 لیتر گنجایش و سنگهای زنده فراوان با حفره های زیاد جهت مخفی شدن نیاز دارد. برای تغذیه این فرشته ماهی می بایست از غذاهای حاوی اسفنج های دریایی و گوشت میگو استفاده نمایید .

سطح نگهداری : سخت

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 25 سانتیمتر

خاستگاه : اقیانوس هند و آرام ، فیجی و مالدیو

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی امپراتور

فرشته ماهی امپراتور در دوران جوانی و بلوغ دارای تفاوت رنگ چشمگیری است. این ماهی در جوانی به رنگ آبی بوده و نوارهای مدور سفید و آبی کل سطح بدن آن را می پوشانند . تغییر رنگ بدن ماهیان جوان به رنگ ماهیان بالغ در دوران اسارت بطور کامل انجام نمی پذیرد و استفاده از ویتامین ها و تقویت کننده های رنگی ممکن است به چرخه تکمیل رنگ آنها کمک نماید . این ماهی به آکواریومی با حداقل گنجایش 350 لیتر و صخره های زنده بزرگ جهت مخفی شدن و یافتن جلبک ها نیاز دارد و ممکن است به مرجان ها و صدف ها آسیب وارد کند اما مرجان های دارای پولیپ های چسبنده و یا مرجان های دارای پولیپ های کوتاه را می توان همراه با این ماهی در آکواریوم نگهداری کرد . غذای این ماهی در طبیعت از اسفنجها و جلبک ها تشکیل می شود اما در آکواریوم غذاهایی مانند میگوی منجمد و غذای مخصوص فرشته ماهیان حاوی جلبک های دریایی و اسپیرولینا را نیز می توان استفاده کرد.

 

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 35 سانتیمتر

خاستگاه : دریای کرال ، سریلانکا و مالدیو

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی کران

یکی از فرشته ماهیان معروف و مقاوم است که رنگ ماهی بالغ زرد و سبز بوده و از قسمت سر ماهی به سمت دم ، رنگ آن تیره تر می شود . قسمت های روشن بدن دارای خال های آبی رنگ و قسمت های تیره تر دارای خال هایی به رنگ زرد هستتند . ماهیان جوانتر نیز به رنگ آبی تیره بوده و دارای خط های آبی و سفید هستند . فرشته ماهی کران به آکواریومی با حداقل 350 لیتر آب و صخره های زنده بزرگ جهت مخفی شدن و جستجو به دنبال جلبک ها و سیانوباکتری ها نیاز دارد . از آنجا که ممکن است به مرجان ها و صدف ها آسیب وارد کند نگهداری از این ماهی در آکواریوم های مرجانی توصیه نمی شود . غذای این ماهی در طبیعت از اسفنج ها و جلبک ها می باشد. اما در آکواریوم غذاهایی مانند میگوی منجمد و غذای مخصوص فرشته ماهیان حاوی جلبک های دریایی و اسپیرولینا را نیز می پذیرد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 38 سانتیمتر

خاستگاه : کالدونیای جدید ، سریلانکا و مالدیو

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی ماکیولوساس

اغلب این ماهی با فرشته ماهی آسفور اشتباه گرفته می شود . ترکیب رنگ هر دو ماهی بسیار شبیه به هم بوده  و تفاوت آنها در ناحیه دم است . دم آسفور به رنگ زرد بوده و نوار زرد رنگ روی بدن آن نیز بزرگتر می باشد در حالی که ماکیولوساس دارای نوار کوچکتری بوده و دم آن به رنگ آبی روشن است. این فرشته ماهی بومی دریای سرخ و خلیج فارس می باشد. آکواریومی با حداقل 350 لیتر آب و مخفیگاه های فراوان محیط مناسبی برای نگهداری از این فرشته ماهی است . غذای ایده آل جهت این ماهی شامل اسپیرولینا ، جلبک دریایی ، میگوی منجمد و پلانکتون می باشد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : آرام

حداکثر رشد در آکواریوم : 30 سانتیمتر

خاستگاه :  دریای سرخ

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی ملکه

این ماهی بومی دریای کارائیب تا 45 سانتیمتر رشد نموده و برای نگهداری آن به آکواریوم بزرگی با حداقل 400 لیتر گنجایش با سنگ های زنده فراوان و دارای مخفیگاه های بسیار نیاز است . فرشته ماهی ملکه ماهی بسیار زیبایی است که جزو ماهیان کمیاب وگران قیمت به حسابب می آید. بر روی حاشیه باله ها و لب این ماهی نیز نوار آبی رنگی قرار گرفته است . فرشته ماهی ملکه ماهی نسبتا مقاومی بوده و می تواند حالت تهاجمی داشته و به مرجان ها و صدف ها آسیب وارد کند . تغذیه این ماهی در آکواریوم می بایست شامل غذاهای گیاهی مانند اسپیرولینا و غذاهای گوشتی و غذاهای مخصوص آماده حاوی اسفنج باشد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 45 سانتیمتر

خاستگاه : آتلانتیک غربی

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی سلطنتی ( رگال )

گونه هایی از این ماهی که در دریای سرخ و مالدیو زندگی می کنند دارای سینه ای به رنگ زرد و انواع دیگر که بومی اقیانوس هند و آرام هستند دارای سینه ای به رنگ آبی یا طوسی می باشند . در میان انواع فرشته ماهیان نگهداری از فرشته ماهی سلطنتی کاری بس سخت است و نیاز به تخصص زیادی دارد . شرایط ایده آل برای این فرشته ماهی زیبا آکواریومی با گنجایش حداقل 350 لیتر و صخره های زنده بزرگ با حفره های فراوان جهت مخفی شدن و چریدن می باشد . این ماهی ممکن است به مرجان های دارای پولیپ بلند و صدفها صدمه وارد کند اما می توان از سایر مرجان های دارای پولیپ کوتاه در کنار آن نگهداری نمود . برای ترغیب فرشته ماهی سلطنتی به خوردن غذا در آکواریوم می بایست از میگوی خوراک زنده و غذاهای مرکب از گوشت خرد شدهجانوران دریایی مانند خرچنگ در کنار غذاهای گیاهی مانند اسپیرولینا و جلبک دریایی و غذاهای آماده مخصوص دارای اسفنج دریایی استفاده نمود .

 

سطح نگهداری : سخت

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 25 سانتیمتر

خاستگاه : دریای کرال ، تاهیتی ، مالدیو و دریای سرخ

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی راک بیوتی

رنگ بدن فرشته ماهی راک بیوتی در دوران جوانی بیشتر از بخش زرد رنگ تشکیل شده و خال سیاه رنگ بزرگی بر روی بدن آن دیده می شود که با بزرگتر شدن ماهی این خال سیاه نیز بزرگ تر شده و به غیر از سر ، دم و باله های جلویی قسمت های دیگر بدن را نیز می پوشاند . نگهداری از فرشته ماهی راک بیوتی در آکواریوم بسیار سخت است چرا که نیاز به اسفنج دریایی جهت تغذیه و زنده ماندن دارد. غذای این ماهی در آکواریوم می بایست شامل  ترکیبات گیاهی مانند جلبک های دریایی و اسپیرولینا و غذاهای آماده دارای اسفنج و همچنین غذاهای خرد شده گوشتی باشد .

 

سطح نگهداری : سخت

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 20 سانتیمتر

خاستگاه : دریای کارائیب

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی سنگاپوری

فرشته ماهی سنگاپوری که به نام فرشته ماهی موجدار نیز معروف است از لحاظ قیافه شبیه به خانواده پروانه ماهیان بوده و رنگ بدن آن در قسمت انتهایی سیاه و در بخش جلویی سفید است . همچنین نواری به رنگ مشکی با حاشیه زرد بصورت ماسک روی چشمان ماهی را پوشانده است . دم ماهی نیز معمولا زرد رنگ است اما ممکن است به رنگ طوسی نیز باشد . نگهداری از فرشته ماهی سنگاپوری در آکواریوم کار سختی است . بعضی از این ماهیان به راحتی با شرایط آکواریوم سازگار می شوند و بعضی دیگر بطور ثابت در گوشه ای مخفی شده و از خوردن غذا امتناع می کنند . این مکاهی به محیطی آرام با حفره های فراوان جهت مخفی شدن  و بدون حضور ماهیان تهاجمی نیاز دارد . تولید مثل این ماهی دوجنسه در آکواریوم امکان پذیر نبوده و از غذاهای گوشتی و گیاهی مختلف تغذیه می نماید .

سطح نگهداری : سخت

رفتار : آرام

حداکثر رشد در آکواریوم : 15 سانتیمتر

خاستگاه : اقیانوس هند و آرام

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهیان کوتوله

فرشته ماهیان کوتوله به راحتی با شرایط آکواریوم سازگار شده و با سایر گونه ها نیز رفتاری تهاجمی نخواهند داشت . ماهیان بالغ معمولا مرجان ها و صدف ها را به عنوان غذا مورد حمله قرار می دهند . بنابراین بهتر است ماهیان جوان را جهت خرید انتخاب نمایید . زیرا به غذاهای آماده عادت نموده و با رسیدن به سن بلوغ با مرجان ها و صدف ها مشکلی نخواهند داشت .

 

فرشته ماهی دورنگ

شرایط ایده آل جهت نگهداری این ماهی ، آکواریومی با گنجایش حداقل 120 لیتر و سنگ های زنده با حفره های بسیار زیاد جهت تغذیه و مخفی شدن خواهد بود . فرشته ماهی دو رنگ نسبت به اغلب مرجان ها و صدف هاحالتی تهاجمی دارد و می بایست در این خصوص با احتیاط عمل کرد . این ماهی دو جنسه بوده و به سختی در آکواریوم تولید مثل می نماید و تفاوتی بین جنس نر و ماده از نظر رنگ بندی وجود ندارد . برای تغذیه فرشته ماهی دو رنگ در آکواریوم  از اسپیرولینا ، انواعغذاهای آماده مخصوص و میگوی منجمد استفاده نمایید .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 15 سانتیمتر

خاستگاه : کالدونیای جدید ، دریای کرال و فیجی

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی سرخ

فرشته ماهی سرخ ، ماهی فوق العاده درخشانی است که زیبایی خاصی به آکواریوم می بخشد و یکی از مشهورترین فرشته ماهیان کوتوله محسوب می شود . فرشته ماهی سرخ نسبت به سایر ماهیان هم رده خود حالت تهاجمی داشته و می بایست آخرین ماهی معرفی شده به آکواریوم باشد . برای نگهداری از این ماهی می بایست آکواریومی با حداقل 120 لیتر و کیفیت آب بسیار بالا داشته باشید . فرشته ماهی سرخ نسبت به میزان مس آب حساس بوده و نباید این میزان از حالت نرمال خارج شود . از آنجا که خاستگاه های این فرشته ماهی متفاوت است ، بین انواع مختلف آن به لحاظ محل زندگی در طبیعت از نظر رنگ بندی تفاوت هایی وجود دارد . رنگ فرشته ماهیان سرخ جزایر مارشال قرمز پررنگ بوده و خطوط عمودی آنها پهن تر است در حالی که ماهیان جزایر کوک به رنگ نارنجی پررنگ بوده و خطوط عمودی آنها باریکتر است.

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 10 سانتیمتر

خاستگاه : جزایر مارشال ، کوک ، کریسمس و تاهیتی

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی ایبلی ( رد استریپ )

بر روی بدن فرشته ماهی رد استریپ که با نام های مختلفی همچون فرشته ماهی ایبلی ، ایبلی کوتوله و خط نارنجی نیز شناخته می شود خطوطی به رنگ های قرمز و نارنجی بصورت عمودی قرار گرفته است . این فرشته ماهی نسبت به سایر انواع فرشته ماهیان حالت تهاجمی داشته و به ندرت در آکواریوم تولیدمثل می کند و تفاوت مشخصی بین جنس نر و ماده آن وجود ندارد . فرشته ماهی خط قرمز کمی خجالتی بوده و به آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش و دارای صخره های زنده بزرگ جهت یافتن غذا و مخفی شدن نیاز دارد . همچنین ممکن است به مرجان ها و صدف ها آسیب برساند . تغذیه این ماهی می بایست شامل انواع غذاهای حاوی اسپیرولینا و جلبک های دریایی و غذاهای گوشتی باشد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 15 سانتیمتر

خاستگاه : اقیانوس هند و آرام و سریلانکا

خانواده : پوماکانتیده

فرشته ماهی لیمویی

بدن فرشته ماهی لیمویی به رنگ زرد روشن بوده و دور لب ، آبشش ها و باله های آن به رنگ آبی آسمانی است . آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش و دارای سنگ های زنده با حفره های بسیار ، محیط مناسبی برای این فرشته ماهی است . این ماهی همچنین نسبت به سایر ماهیان هم رده خود و مرجان ها و صدف ها حالت تهاجمی خواهد داشت . تغذیه فرشته ماهی لیمویی همچون سایر فرشته ماهیان از غذاهای گوشتی و گیاهی مختلف بوده با این تفاوت که به میزان بیشتری از غذاهای حاوی جلبک نیاز دارد .

سطح نگهداری : متوسط

رفتار : نیمه تهاجمی

حداکثر رشد در آکواریوم : 15 سانتیمتر

خاستگاه : فیجی

خانواده : پوماکانتیده

   


نظرات()   

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید