جمعه 2 دی 1390  12:08 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: m m

دامسل آبی

دامسل آبی یکی از بهترین گزینه ها برای مبتدیان است. در واقع حکم ماهی مولی در آب شیرین را دارد. خوش رنگ، مقاوم و فعال است. ماده ها کاملا آبی رنگ هستند ولی نر ها دم نارنجی داشته و معمولا به دامسل آبی دم نارنجی نیز معروف هستند. دامسل آبی به هنگام ترس به داخل حفره ها یا شکاف سنگها هجوم برده و مخفی می شود و رنگ آن نیز سیاه می شود. پس از رفع عامل ترس مجددا رنگ ماهی به حالت عادی بازخواهد گشت. این ماهی رفتار تهاجمی داشته و در صورت تمایل به نگهداری چند گونه از دامسل ماهیان در یک آکواریوم می بایست آکواریوم بزرگی با صخره ها و حفره های فراوان برای آنها در نظر بگیرید. تغذیه دامسل آبی می تواند با غذاهای آماده پولکی و گیاهی و غذاهای گوشتی منجمد صورت پذیرد.

دامسل آبی کبود

دامسل آبی کبود در صورت ترسیدن و یا اضطراب تغییر رنگ داده و به رنگ کاملا سیاه تبدیل می شود تا از این طریق بتواند از دست شکارچیان بگریزد. این ماهی همانند سایر دامسل های گروه Chrysiptera نسبت به ماهیان آرام و کم تحرک آکواریوم می تواند رفتار تهاجمی داشته باشد. برای این ماهی قلمروطلب حتما تعداد زیادی سنگ زنده جهت ایجاد قلمرو و همچنین مخفی شدن در نظر بگیرید. دامسل آبی کبود ماهی مقاومی بوده و گزینه مناسبی برای مبتدیان می باشد. این ماهی به مرجان ها و سایر بی مهرگان آسیبی نخواهد رساند و برای نگهداری آن با سایر دامسل ماهیان و جهت اجتناب از درگیر شدن آنها با یکدیگر می بایست صخره های فراوانی با حفره های بسیار زیاد در آکواریوم قرار دهید. تغذیه دامسل آبی کبود از غذاهای گوشتی و گیاهی بوده و هر از گاهی استفاده از جلبک دریایی خشک شدهمی تواند ایده آل باشد.

دامسل آبی و طلایی

این دامسل که از نظر ترکیب رنگی شبیه به دامسل آزور و دامسل بلو دویل است بومی اقیانوس هند و آرام بوده و میزان رنگ طلایی آن در ماهیان مختلف تفاوت چشمگیری دارد. این دامسل که یکی از انتخاب های اولیه و مورد توجه دوستداران آکواریوم های مرجانی است، نیاز به آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش با مخفیگاه های فراوان دارد و ممکن است نسبت به سایر ماهیان آکواریوم رفتاری تهاجمی داشته باشد. غذای آن شامل انواع غذاهای گوشتی، گیاهی و غذاهای پولکی خواهد بود.

دامسل آزور

بخش زرد رنگ این ماهی ممکن است در ماهی های مختلف، متفاوت باشد. برای نگهداری دامسل آزور به آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش نیاز خواهید داشت و در صورت تمایل به نگهداری دسته کوچکی از آنها می بایست آکواریوم شما حداقل 220 لیتر گنجایش داشته باشد. تغذیه این ماهی در آکواریوم می تواند شامل غذاهای گوشتی گوناگون، گوشت میگوی غنی شده با ویتامین و غذاهای پولکی گیاهی باشد.

دامسل باله آبی

دامسل بوتی (bowti ) و یا دامسل پشت زرد نامهای دیگر این دامسل است. رنگ بدن دامسل باله آبی پس از رسیدن به سن بلوغ بصورت یکنواخت به رنگ سیاه تبدیل می شود. در آکواریوم نیز جوانترها معمولا آرام هستند ولی پس از رسیدن به سن بلوغ رفتاری کاملا تهاجمی خواهندداشت، به همین دلیل می بایست آنها را با ماهیان تهاجمی بزرگتر از خودشان در آکواریومی با حداقل 200 لیتر گنجایش و بدون حضور دامسل باله آبی دیگری نگهداری کرد. دامسل باله آبی ممکن است به مرجان های نرم ، میگوهای آکواریوم آسیب وارد کند.

دامسل بلو دویل ( شیطان آبی ) فیجی

دامسل شیطان دریاهای جنوب یا دختر زیبای روستا نامهای دیگر و محلی این ماهی واقعا زیباست. رنگ بدن این دامسل آبی بوده و ناحیه شکم آن نیز به رنگ زرد است. محیط ایده آل جهت نگهداری از این ماهی تهاجمی آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش و بدون حضور دامسل های دیگر می باشد. دامسل بلو دویل به مرجان ها و سایر بی مهرگان آسیبی نمی رساند و در محیط آکواریوم هرگونه غذای گوشتی و گیاهی را به عنوان غذا می پذیرد.

دامسل چهارخط

این دامسل به نامهای دیگری همچون دسایلوس دم سیاه، و یا حیله گر دم سیاه نیز معروف است. این ماهی معروف به رنگ سفید بوده و چهار نوار سیاه رنگ عمودی در طول بدن آن قرار گرفته است. آکواریومی با حداقل 120 لیتر گنجایش و مخفیگاه های فراوان می تواند محیط مناسبی برای نگهداری از این ماهی باشد. دامسل چهارخط به دلیل داشتن رفتار تهاجمی در سن بلوغ می بایست با سایر ماهیان تهاجمی نگهداری شود. این دامسل آسیبی به مرجان ها و بی مهرگان نمی رساند. از غذاهای پولکی، گیاهی و گوشتی جهت تغذیه آن می توان استفاده نمود.

دامسل سه خط

دامسل دم سفید یا دسایلوس حیله گر نام دیگر این ماهی مشهور است. رنگ بدن این ماهی از سه نوار مشکی رنگ و دو نوار سفیدرنگ تشکیل شده و رنگ دم نیز سفید است. آکواریومی با حداقل 120 لیتر و مخفیگاه های فراوان جهت نگهداری از این ماهی تهاجمی می تواند ایده آل باشد. دامسل سه خط را به همراه سایر ماهیان گوشتخوارو نیمه تهاجمی نگهداری کنید. این ماهی آسیبی به مرجان ها و بی مهرگان نمی رساند و می توان آن را در آکواریوم های ریف نگهداری کرد. تغذیه این ماهی نیزمانند سایر دامسل ماهیان می تواند از انواع غذاهای پولکی، گیاهی و گوشتی باشد.

دامسل آزور ( azure damsel fish ) دامسل آبی ( blue damsel fish )   دامسل باله آبی ( blue fin damsel fish )  دامسل آبی طلایی ( blue & gold damsel fish )  دامسل آبی کبود ( blue sapphire damsel fish )  دامسل کورتز ( cortez damsel fish ) دامسل شیطان آبی فیجی ( fiji blue devil damsel fish )   دامسل چهار خط ( four stripe damsel fish ) دامسل جواهر ( jewel damsel fish ) دامسل حاشیه دار ( marginated damsel fish )  دامسل استوار ( sergeant major damsel fish ) دامسل دومینو سه خال ( three spot domino damsel fish )   دامسل سه خط (three stripe damsel fish ) دامسل دو خط ( two stripe damsel fish )  دامسل دم زرد (yellow tail damsel fish ) دامسل تاکسیدو ( tuxedo damsel fish ) دامسل زرد ( yellow damsel fish ) 

   


نظرات()   

اکواریوم کاسپین

نگهداری ماهیان اکواریومی
این صفحه را در گوگل محبوب کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic